دوشنبه، 24 تیر 1398
محل تبلیغ شما

06/30 1393
بیست و پنجم ذی‌القعده روزی است که زمین متولد شد و بستری برای خانه کعبه شد، البته آنچه از سخنان امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه و غیره به دست می‌آید، این است که خداوند متعال نخست جرمى آب‏‌گونه همراه هوا آفرید، از میان آن گاز و کفى پدید آمد، از جرم کف‏‌گونه، زمین آفریده شد و از دود و گاز آن، سیارات پدید آمدند، پس مى‏‌توان اظهار نظر کرد که کهکشان‏‌ها، ستارگان و خانواده منظومه شمسى در اصل از یک توده جرم آفریده شده‌‏اند.
 
 
 


 

*نخستین خانه‌ دنیا کجا بنا شد/ چرا کعبه وسط زمین به شمار مى‏‌رود

از قرآن مجید طبق تفسیر اهل بیت(ع) درباره انبساط و تکامل تدریجى زمین مى‏‌توان به این آیه استدلال کرد: «إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا...»(1)، نخستین خانه‏‌اى که براى مردم قرار داده شد، در سرزمین مکه است‏، از این رو مردى از امیرالمؤمنین(ع) سؤال کرد چرا مکه را «ام القرى‏» مادر شهرها مى‏‌نامند؟ فرمود: «لأنَّ الأَرْضَ دُحِیَتْ مِنْ تَحْتِهَا»(2) چون زمین از زیر آن گسترش یافت.

امام صادق(ع) با اشاره به گسترش و تکامل تدریجى زمین از زیر کعبه فرمود: «خَلَقَهُ اللَّهُ قَبْلَ دَحْوِ الْأَرْضِ بِأَلْفَیْ عَامٍ‏»(3) خداوند بیت الله را دو هزار سال پیش از گسترش زمین آفرید.

همچنین امام رضا(ع) درباره‏ اینکه چرا بیت الله وسط زمین به شمار مى‏‌رود، فرمود:‌«أَنَّهُ الْمَوْضِعُ الَّذِی مِنْ تَحْتِهِ دُحِیَتِ الْأَرْضُ»(4) کعبه جایى است که از زیر آن زمین گسترده شد.

 

 

*نخستین رحمت نازل شده از آسمان به زمین

در خصوص فضیلت روز دحوالارض از امیرالمؤمنین(ع) در کتاب المراقبات صفحه 186 آمده است: حضرت علی(ع) فرمود: نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در روز بیست و پنجم ماه ذی‌القعده، روز دحوالارض بوده است و هرکس این روز را روزه بدارد و شب آن را به عبادت بپردازد، به پاداش عبادت 100 ساله رسیده است، عبادت صد ساله‌ای که روز‌های آن را به روزه و شب‌های آن را به عبادت گذرانیده است و هر جماعتی که در این روز گِرد هم آیند و به ذکر پروردگار بپردازند، پراکنده نخواهند شد، مگر آنکه خواسته‌های آنان برآورده خواهد شد و در این روز هزاران رحمت از سوی پروردگار نازل می‌شود که 99 درصد آن از آنِ کسانی است که روزش را به روزه و ذکر و شبش را به احیا و عبادت مشغول باشند.

 

 

*شب دحو الارض سالروز ولادت دو پیامبر الهی است

از آنجایی که شب دحو الارض که همان پهن شدن زمین از زیر کعبه به روى آب است،‌ از شب‌هاى بسیار شریف‏ است که رحمت خدا در آن نازل مى‏‌شود و شب‌زنده‌داری در آن اجر بسیار دارد.

از حَسَن بن على وَشّا روایت شده‏ است: من کودک بودم که با پدرم در شب بیست‏ و پنجم ماه ذوالقعده در خدمت حضرت رضا(ع) شام خوردیم، حضرت(ع) فرمود: امشب حضرت ابراهیم(ع) و حضرت عیسى(ع) متولد شده‏‌اند و زمین از زیر کعبه پهن شده، پس هر که روزش را روزه بدارد، چنان است‏ که شصت ماه روزه داشته باشد و در روایت دیگر است که فرمود: در این روز حضرت قائم(عج) قیام خواهد کرد.

در روایت آمده که روزه این روز همانند روزه هفتاد سال است و در روایت دیگر آمده که کفاره هفتاد سال است و هر که‏ این روز را روزه بدارد و شب را به عبادت به سر آورد، براى او عبادت صد سال نوشته شود و براى روزه‏‌دار این روز، که هر چه در میان زمین و آسمان است استغفار کند و این روزى است که رحمت خدا در آن منتشر شده و براى عبادت و اجتماع به ذکر خدا در این روز اجر بسیارى است.

برای این روز علاوه بر روزه، عبادت، ذکر خدا و غسل دو عمل دیگر وارد است:

 

 

 

پی‌نوشت‌ها:

1-آل عمران/ 96.

2- توحید صدوق، باب 36، تفسیر قمى: 2/70، احتجاج طبرسى: 2/75، بحار: 54/64، 65، 72، تفسیر نورالثقلین: 1/303 و بعد.

3و4-همان.

 

   مناظره خواندنی و علمی امام صادق علیه السلام با طبیب هندی

 

   ولادت حضرت امام علی علیه السلام

 

   قرآن و توده هاي گاز

 

   عمر دنيا و زمين

 

   جو زمین و لایه ی اوزون
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود