پنج شنبه، 30 خرداد 1398
محل تبلیغ شما

12/7 1395
 

فصل ششم«خوردن و آشامیدن» 
محتوای کتاب ارزشمند مفاتيح الحيات از آثار حضرت آيت الله جوادی آملی برگرفته از آيات قرآن و روايات معصومين(عليهم السلام) می باشد که در آن بيش از شش هزار روايت نقل شده است لذا بر خود لازم دانستیم که جهت آشنایی هرچه بیشتر علاقمندان و کاربران محترم به معرفی اجمالی فصول و موضوعات بخش نخست این کتاب اقدام کنیم.

فصل ششم«خوردن و آشامیدن»
خوردن و آشاميدن درنگاه دين بهره‌گيري از نعمت الهي در مسير بندگي خداست، از همين رو در آموزه‌هاي ديني براي اين رفتار توصيه‌هايي آمده است؛ از جمله نهي از خوردن و آشاميدن به سان بيگانگان؛ امام صادق (سلام الله علیه) مي‌فرمايد: اميرمؤمنان(سلام الله علیه)پيوسته مي‌فرمود: اموراين امت همواره به خير و صلاح خواهد بود، مادامي كه به سان عجم‌ها[بيگانگان] غذا نخورند و لباس نپوشند، پس هرگاه چنين كردند خدا خوارشان مي‌كند.

در ابتدای این فصل، "برخی آداب غذا خوردن" با عناوینی چون:حلال خواری،شست و شوی دست،گفتن بسم الله، سپاسگزاری،راه نرفتن،نایستادن و... توجه خوانندگان محترم را به خود جلب می کند که در ذیل به پاره ای از فرمایش بزرگان دین می پردازیم:

حلال‌خواري: در حديث معراج آمده است: اي احمد! اگر خوردن و آشاميدنت پاك باشد در حفظ و حمايت من هستي.
رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) مي‌فرمايد: هركس غذاي حلال بخورد فرشته‌اي بالاي سرش بايستد و برايش آمرزش بخواهد تا از خوردن فارغ شود.
شست‌وشوي دست: رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) مي‌فرمايد: شست.وشوي دست پيش از غذا فقر را دور مي‌كند و پس از غذا غم را بزدايد و ديده را بهبود بخشد.
اميرمؤمنان (سلام الله علیه) نیز در این باره مي‌فرمايد: شستن دستان پيش از غذا و پس از آن، روزي را زياد مي‌كند.
نايستادن: انس گويد: رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) از ايستاده آشاميدن نهي فرمود. پرسيدم: ايستاده غذا خوردن چه حكمي دارد؟ فرمود: خوردن بدتر است.

در بخش دیگری از این فصل به عنوان "وعده های غذایی" پرداخته شده که توجه شما را به حدیثی از امام هشتم(سلام الله علیه) در این خصوص جلب می کنیم:
امام رضا (سلام الله علیه) مي‌فرمايد: در جسم انسان رگي به نام رگ «عشاء» وجود دارد كه چنانچه شخص شام نخورد آن رگ تا صبح وي را نفرين كند و گويد: خدا تو را گرسنه و تشنه كند، چنان‌كه مرا گرسنه و تشنه كردي، پس هيچ يك از شما شام خوردن را ترك نكند، هرچند به لقمه‌اي از نان يا جرعه‌اي از آب باشد.

"آداب نوشیدن" نیزاز دیگر مواردی است که در این فصل جلوه نمایی می کند.
امام كاظم (سلام الله علیه) در مورد "شكسته نبودن محل نوشيدن" مي‌فرمايد: از جاي شكسته ظرف آب ننوشيد، چرا كه قرارگاه شيطان (آلودگي) است؛ آشاميدن آب را با بِسمِ الله بياغازيد و با الحَمْدُ لله پايان دهيد.

دربارۀ اهمیت "گردآوری خرده های غذا" نیزکه یکی دیگر از موضوعات این فصل می باشد، رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) فرمودند:
هركس ريزه‌هاي سفره را بخورد خدا او را بيامرزد.همچنین آن حضرت به اميرمؤمنان (سلام الله علیه) فرمود: غذايي را كه در سفره‌ات مي‌ريزد بخور، چرا كه فقر را از تو دور كند و آن مهريهٴ حورالعين است و هركس آن را بخورد قلبش سرشار از علم و حلم و ايمان و نور شود.

در انتهای این فصل به "سیرۀ پیامبر در خوردن و آشامیدن" اشاره شده که روایتی در این زمینه تقدیم می گردد:
اميرمؤمنان (سلام الله علیه) مي‌فرمايد: براي پيامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) غذايي آوردند. آن حضرت انگشت خود را در آن فرو برد و چون ديد داغ است فرمود: بگذاريد سرد شود كه بركتش بيشتر است؛ خدا غذاي داغ به ما نداده است. همچنین آن حضرت هنگام آب نوشيدن در ظرف آب تنفس نمي‌كرد و هنگام تنفس ظرف را از دهانش دور مي‌كرد.
به حول و قوه الهی در نوشته های آتی تلاش خواهیم کرد تا به فصل های دیگر بخش اول این کتاب پرداخته و قسمت های منتخبی از آن را تقدیم شما خوبان گردانیم.
 

   کتاب امام علی علیه السلام و بهداشت و درمان ( آداب غذا خوردن )

 

   کتاب امام علی علیه السلام و بهداشت و درمان ( بهداشت غذا )

 

   کتاب أمالی شیخ طوسی + دانلود

 

   چگونه بخوریم تا سالم بمانیم(بر اساس روایات اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین )

 

   خوردن پنير با گردو چه مزيتي دارد؟
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود