جمعه، 26 مهر 1398
محل تبلیغ شما

02/1 1393

 

 

 

 امام رضا علیه السلام در مورد طریقه صحیح مصرف آب دستورالعملهای مفید و راهگشایی ارائه کرده اند . آن حضرت می فرماید: آب‌های شور و آب‌های سنگین موجب یبوست معده می‌شود و آب برف و آب یخ برای غالب مزاج‌ها مضر و خطرناک است.


هرکس می‌خواهد معده‌اش او را آزار ندهد، در میان غذا خوردن آب ننوشد تا این غذا خوردن تمام شود و هر که آب میان غذا بنوشد رطوبت در بدنش جای گرفته و معده‌اش ضعیف می‌شود و رگ‌ها نمی‌توانند انرژی غذا را جذب کنند زیرا هرگاه آب پشت سرهم نوشیده شود معده برزگ می‌شود. (1)


امام رضا علیه السلام همچنین می فرماید: نوشیدن آب سرد پس از غذاهای گرم و شیرینی‌جات دندان‌ها را از بین می‌برد.


*هرکه می‌خواهد دندان‌هایش فاسد نشود شیرینی نخورد مگر این که پس از آن تکه نانی بخورد.


*آب گرم را هرگاه هفت مرتبه بجوشانی و از ظرفی به ظرف دیگر ببری از بین برنده‌ی تب، نیرودهنده‌ی ساق‌ها و مچ پاها می‌باشد.


*آب سرد حرارت بدن را فرو می‌نشاند، صفرا را آرام می‌سازد، غذا را هضم می‌کند، پس مانده‌ای را که در سر معده هست ذوب می‌سازد و تب را از میان می‌برد.


*امام علیه السلام درباره معرفی آب خوب می فرماید: بهترین آبها برای نوشیدن آبی است که چشمه آن را از سمت مشرق و سبک و روشن باشد و گرامی ترین آبها علاوه بر صفات فوق آن است که محل پیدایش و خروج آن در تابستان از طرف طلوع خورشید باشد.


سالمترین و بهترین آنها آبی است که از محل خود بجوشد و مجرای آن شکاف تپه ها و کوههای خاکی باشد. (3)


در طب الرضا آمده که دومین ماه سال رومی نیسان است که بعد از آزار واقع می شود و در ویژگی های آن نوشته: نیسان سى روز است، در این ماه روزها بلند مى‏شود، مزاج فصل بهار در آن نیرومند مى‏شود، خون به جنبش مى‏آید، بادهاى شرقى در آن وزیدن می گیرد.(4)

 

 

نیسان از بیست و سوم فروردین شروع و تا سى روز ادامه دارد (بنابراین قسمت عمده ماه نیسان، مقارن اردیبهشت ماه است و کمى از آن در آخر ماه فروردین قرار دارد .(از بعضى از روایات استفاده مى شود، بارانى که در این ماه از آسمان نازل مى گردد، خواص و آثار فراوانى دارد و اگر کسى مقدارى از آن را در ظرف پاکى جمع کند و سوره ها و دعاهاى زیر را بر آن بخواند...


هر کس از آن آب بخورد، از بیمارى هاى گوناگون جسمانى و اخلاقى رهایى مى یابد و به قدرى در این روایت آثار و برکات،براى آن ذکر شده است که انسان در شگفتى فرو مى رود.(5)

 

 

سوره ها و دعاها از این قرار است:
1ـ سوره حمد. 2ـ آیة الکرسى. 3ـ قل یا أیّها الکافرون. 4ـ سبّح اسم ربّک الاعلى. 5ـ قل اعوذ برب الفلق. 6ـ قل اعوذ بربّ النّاس. 7ـ قل هو اللّه احد، هر کدام را هفتاد مرتبه مى خوانى.


همچنین ذکرهاى:
1ـ لا اله الاّ اللّه. 2ـ اللّه اکبر. 3ـ اللّهم صلّ على محمّد و آل محمّد. 4ـ سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الاّ اللّه و اللّه اکبر هر کدام را هفتاد مرتبه.(6)

 

 
 امام رضاعلیه السلام می فرماید:

و من اراد ان لا يؤذيه معدته فلا يشرب بين طعامه ماء حتى يفرغ و من فعل ذلك رطب بدنه و ضعف معدته و لم يأخذ العروق قوة الطعام فإنه يصير في المعدة فجا اذا صب الماء على الطعامطب الرضا عليه السلام / ترجمه امير صادقى، ص: 258.

كسى كه مي خواهد به آزار شكم مبتلا نشود در بين طعام آب نياشامد زيرا آشاميدن آب ميان غذا بدن را مرطوب و معده را ضعيف مي گرداند در نتيجه عروق خاصيت غذا را نمي گيرد ريختن آب روى طعام معده را دچار اختلال مى‏ كند.

غذا وقتى كه وارد دهان و مرى و معده مى‏ شود اتصالا تحت تأثير اعمال مكانيكى جهاز هضم و مواد شيميائى غدد هاضمه است. غده ‏هايى كه در زير زبان و معده وجود دارد با ترشحات خود نقش عمده ‏اى را در هضم غذا به عهده گرفته‏ اند، هر چقدر غذا خشک تر باشد غده‏ ها بيشتر تحريك شده و زيادتر ترشح مي كنند، آب خوردن بين غذا از فعاليت غده‏ ها مي كاهد و خاصيت اسيدى ترشحات آنها را كم مي كند در نتيجه كار هضم را به تأخير مي اندازد پس بهترين وقت براى آشاميدن لا اقل يك ساعت بعد از غذا است آشاميدن در بين غذا از آن جهت خوب نيست كه آب روى طعام ريخته مى‏ شود و اين ضرر نسبت به لقمه‏ هائى است كه قبل از آشاميدن صرف شده بنابراين بعد از خاتمه غذا هم اگر بلافاصله آب بياشاميم خوب نيست و در صورتى كه از آن ناچار شديم براى آنكه ضرر فوق كمى جبران شود نيكو است لقمه‏ اى از غذا روى آب بخوريم
 
 
دلیل علمی و تغذیه ای 
 
 
سیدعلی ابوالحبیب اظهار داشت: یکی از علل عمده بسیاری از ناراحتی‌های گوارشی، مصرف چای و مایعات همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن است.

وی گفت: مصرف آب همراه با غذا موجب تغییرات زیادی در شیره گوارشی می‌شود زیرا در این صورت غذا کاملاً جویده نشده و شیره غدد بزاقی به اندازه کافی ترشح نمی‌شود و موادی همچون نشاسته هضم نخواهد شد.

این متخصص داخلی افزود: مصرف مایعات همراه با غذا باعث ناراحتی‌های گوارشی و چاقی بیش از حد بلغمی می‌‌شود و در افرادی که دچار ناراحتی‌های کبدی هستند، باعث لاغرتر شدن روز به روز آنها می‌‌شود.

ابوالحبیب اضافه کرد: از دیگر مضرات مصرف آب همراه با غذا در افراد این است که این گونه افراد به طور مداوم از یبوست مزاج رنج می‌برند و روز به روز عصبی و عصبی‌تر می‌شوند و زندگی را به کام خود و دیگران تلخ می‌کنند؛ به دلیل اینکه غذا جویده نمی‌شود و آنزیم پتیالین و ماده باارزش موسین در بدن تولید نمی‌شود.

وی بیان داشت: موسین ماده لعابداری است که جداره معده و روده را می‌پوشاند و از آن در مقابل اسید معده محافظت می‌کند و موجب می‌شود که انسان دچار زخم معده و زخم اثنی عشر نشود.

این متخصص داخلی ادامه داد: اگر غذا به خوبی جویده نشود، لیزوزیم در دهان ترشح نمی‌شود؛ لیزوزیم ماده با ارزش ضدعفونی کننده دهان است که این ماده فضای دهان را که در معرض انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها قرار دارد، کاملاً ضد عفونی می‌کند؛ به شرطی که غذا خوب جویده شود.  
 
پانوشتها:
1. بحارالانوار، ج59 ، ص 32
2. بحارالانوار، ج59، ص306(رساله ذهبیه)
3. بحارالانوار، ج59 ، ص 324.
4. طب الرضا(طب و بهداشت از امام رضا ) ص 51.
5. زادالمعاد، صفحه 532-534
6. زاد المعاد، صفحه 534
 

   درمان بیماریهای معده در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی + دانلود و پخش آنلاین فیلم

 

   کتاب امام علی علیه السلام و بهداشت و درمان ( بهداشت غذا )

 

   توصیه های امام رضا علیه السلام برای محافظت از کبد ( کبد چرب )

 

   توصیه های غذایی برای روزه داران

 

   پیشگیری از ام اس و کاهش عوارض آن در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی + دانلود و پخش آنلاین فیلم
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود