دوشنبه، 24 تیر 1398
محل تبلیغ شما

12/17 1395 


 
 
 
  جوشهای صورت متنوع هستند .یکی از شایع ترین آنها جوشهای قارچی چرکی و جوشهای غرور جوانی ویا جوشهایی به سبک زنا است.افراد باید بر طبق سنی که دارند آب آشامیدنی سالم و آب جوشیده ولرم در جیره غذایی خود داشته باشد.مثلا 38 سال به بالا 8 لیوان، سن 38 سال به پایین 6 لیوان و سن کمتر از آن 4 لیوان در روز می توانند آب بنوشند.البته به میزان تحرک افراد هم بستگی دارد اینکه فرد کار سنگین انجام می دهد یا نه و یا بیماریی مثل شن و سنگ کلیه دارد یا نه. ویا فرد دارای غلظت خون هست یا نه. پس هیچ مایعی جایگزین آب آشامیدنی سالم نیست.کمبود آب بدن و نیاز شدید بدن به آب هم جوشهای چرکی بدن را زیاد می کنند و هم غلظت خون را بالا می برند.همچنین افراد می توانندبا ناهار و شام کاهوی بدون سس بخورند و همچنین شب ها یک عدد لیمو شیرین بخورندو زمانی که فصل لیمو شیرین نیست می توانند یک قاشق چایی خوری ترنجبین با آب مخلوط کنند و بخورند.اگر بخواهند جوشهای چرکی خشک شوند و بیفتد می توانند پنبه را به آبلیموی ترش تازه آغشته کنند و روی جوشها بگذارند و بعد پنبه را بردارند. بدون اینکه آنرا فشار دهند.خودش خشک می شود و می افتد.اگر کسی پوستش علاوه بر جوش خارش هم داشته باشد میتواند از روغن کوشنه قُسط استفاده کند که هم ضد خارش است و هم ضد اگزما. همچنین می توانند از محلول سرکه سیب طبیعی و آب روی جوشها بگذارند.

جوشها خشک می شوند و خارش آن هم ازبین می رود.اگر کسی بخواهد از صابون استفاده کند صابون گل ختمی توصیه می شود و اگر پماد بخواهند می توانند از پماد آکنیل استفاده کنند.به هر حال اگر کسی بخواهد هم خونش رقیق و تسویه شود و هم صورتش جوش نزند می تواند از جوشانده مخلوط عناب و زرشک استفاده کند که دارویی بسیار قوی است.قندهای شیمیایی،نوشابه های گازدار،کافئین زیاد و چربی با ترنس بالا جوشهای چرکی و جوشهای غرور جوانی و اگزما را تشدید و حتی زنا را تشدید می کند.
 
 
آکنه(به انگلیسی: Acne vulgaris) یا رُخ‌جوش*[۱] یا جوش غرور جوانی، [۱] که مردم آن را با عنوان جوش‌های ناشی از غرور جوانی می‌شناسند یکی از شایع‌ترین بیماری های پوستی و شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان متخصص پوست است.
 
 این بیماری معمولاً همزمان با بلوغ شروع می‌شود. در تقسیم‌بندی بیماری های پوستی، آکنه جزو یکی از بیماری‌های زائده‌های پوست یعنی مو است. ریشه مو در فضای کانال‌مانندی به اسم فولیکولِ مو قرار گرفته و رشد می‌کند. از طرف دیگر، غدد چربی به عنوان یکی دیگر از زوائد پوستی، ترشحات خود را داخل فولیکول مو تخلیه می‌کنند که به سمت بالا حرکت کرده و روی سطح پوست پخش می‌شوند.
 
 سطحی‌ترین لایهٔ پوست، لایه شاخی نام دارد و سلول‌های پوستی که از لایهٔ سازنده منشأ می‌گیرند، به آهستگی به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت از بین رفته، لایه شاخی را به وجود می‌آورند. این روند را روند شاخی شدن می‌گویند.
 
 اساس ایجاد آکنه، اختلال در ترکیب و شدت چربی ترشح شده از غدد چربی و همچنین اختلال در روند و شدت شاخی شدن است.
 
 علل از نظر علمی
 
 تولید بیش‌تر از حد معمول چربی توسط غدد چربی پوست
 افزایش شاخی شدن پوست
 
 علل از نظر عملی
 
 بلوغ مهمترین عامل آغازکننده آکنه است و علت آن هم افزایش هورمون آندروژن می‌باشد. ثابت شده است که هورمون آندروژن یا هورمن مردانه باعث افزایش تولید چربی و همچنین افزایش روند شاخی شدن پوست می‌شود. سایر عوامل شروع‌کننده عبارتند از:
 
 حاملگی
 تغییرات هورمونی؛
 مواد پاک‌کننده پوست؛
 رطوبت بیش از حد؛
 تعریق زیاد؛
 وراثت؛
 استفاده از هورمون‌های آنابولیک (فراگَشتی)(که مورد استفاده بدن‌سازان قرار می‌گیرد)؛
 تحریک پوست با خاراندن و همچنین ایجاد زمینه التهاب و عفونت؛
 تجمع سلول‌های مرده و ایجاد زمینه مناسب برای بسته شدن دهانه فولیکول مو؛
 استرس با مکانیزم افزایش هورمون‌های فوق کلیوی که آندروژن‌ها هم در آن وجود دارند؛
 داروهای دارای هالوژن (ید، کلرید، برومید) مثل لیتیوم، باربیتورات‌ها و غیره؛
 غذاهای دریایی که حاوی ید زیاد هستند؛
 غذاهای حاوی قند و چربی زیاد؛
 غذاهای حاوی پروتئین کم؛
 کاهش مصرف ویتامین E و ویتامین A.
 
 تشخیص بیماری
 تاثیر درازمدت آکنه درمان نشده روی پوست
 
 تشخیص آکنه، یک تشخیص کلینیکی است. یعنی پزشک با معاینه بیمار شاکی از عارضه پوستی و با مشاهده نوع ضایعات، ضمن تشخیص بیماری، شدت آن را نیز تشخیص می‌دهد تا پروتکل درمانی لازم را برنامه‌ریزی کند. تشخیص بیماری آکنه برای پزشکان و به‌خصوص پزشکان متخصص پوست راحت است . اگر یک پزشک صورت بیمار را معاینه می‌کند، بیشتر از هر چیز قصد ارزیابی شدت بیماری را دارد تا بخواهد بیماری آکنه را تشخیص دهد.
 درمان دارویی
 
 موضعی شامل :
 رتینوئیدهای موضعی مثل : ترتینوئین (رتین-آ)- آداپالن - تازاروتن؛
 آنتی‌بیوتیک؛
 بنزوئیل پروکسید.
 سیستمیک یا عمومی شامل:
 آنتی‌بیوتیک؛
 بعضی از هورمون‌ها؛
 ایزوترتینوئین (آکوتان)؛
 تتراسایکلین؛
 ازیترومایسین.
 استفاده از صابون های مخصوص برای جوش های چرکی وچرب که کاهنده این عوامل باشد.
 
 درمان غیر دارویی
 
 تزریق کورتون در داخل ضایعه؛
 بازکردن سوراخ کومدون با دست یا سوزن و وارد کردن فشار به آن‌ها برای تخلیه که این کار در نهایت اغلب به لک شدن پوست منجر میشود؛
 استفاده از صابون گلیسرین یا ضدباکتری؛
 پیلینگ سطحی با استفاده از گلیکولیک اسید و سالیسیلیک اسید؛
 استفاده از فوتوتراپی با نور قرمز، نور آبی یا بعضی از انواع لیزرها
 برای درمان از طریق مصرف بعضی از سیفیجات مانند اسفناج یا سبزی های که دارای برگ پهن می باشند ویا با مصرف میوه جات مانند هندوانه، البالو ، و... وهمچنین مصرف هویج که برای ازبین بردن اکنه بسیار مفید است.
 برای شست شوی صورت های دار جوش می باشند باید این صورت ها را با اب خیلی ولرم که خیلی گرم نباشد وخیلی هم سرد نباشد یعنی معتدل وبرای خشک کردن بایستی به جای حوله از دستمال کاغذی نرم استفاده کرد.
 
 پانویس
واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب پارسی، دفتر نخست تا چهارم، 1376 تا 85
 

   تغذیه ی مناسب وقتی تب دارید / مواد غذایی ضدتب

 

   پیشگیری از فقر آهن در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی + دانلود و پخش آنلاین فیلم

 

   درمان تشنگی در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی

 

   درمان سنگ کلیه در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی + دانلود و پخش آنلاین فیلم

 

   درمان خشکی پوست در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی + دانلود و پخش آنلاین فیلم
محل تبلیغ شما