سه شنبه، 21 آبان 1398
محل تبلیغ شما

09/2 1396

اثر دارچین در بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

  دارچین یکی از گیاهان پرکاربرد در طب سنتی است. بر اساس تحقیقات دارچین به کنترل دیابت نوع 2 کمک می کند چرا که موجب کاهش مقاومت به انسولین شده و بدین ترتیب باعث تسهیل روند ورود گلوکز به درون سلول ها و در نهایت کاهش قندخون می شود. از آنجایی که مقاومت به انسولین یکی از مشخصه های سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است، در تحقیقات اخیر به نقش دارچین در بهبود علایم این سندرم زنانه نیز پرداخته شده است.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان داد آن دسته از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که به مدت 6 ماه و به شکل روزانه مکمل های دارچین مصرف کرده بودند در مقایسه با سایر زنان، عادات ماهانه منظم تری داشتند. همچنین 2 نفر از 11 نفر زن حاضر در گروه مصرف کننده دارچین، بطور طبیعی و بدون اقدام درمانی باردار شدند، به این معنی که روند تخمک گذاری در این زنان به شکل طبیعی صورت گرفته بود. در  اغلب زنان مبتلا به PCOS، روند تخمک گذاری با اختلال همراه است.

در بخش دیگری از این مطالعه مشخص شد که مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 که در این زنان شایع است، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

 
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از علل شایع اختلالات هورمونی در خانمها می باشد، اسم این بیماری ناشی از ضایعاتی است که در تخمدانها ایجاد می شود، که در آن هر دو تخمدان پر از کیست های متعدد شده و بزرگ می شوند. این کیست ها در لایه بیرونی تخمدان ها تشکیل می شوند و ظاهر کیستیک به تخمدان می دهند.
سندرم تخمدان پلی کیستیک موارد زیر را تحت تاثیر قرار می دهد:

عادت ماهانه، باروری، میزان هورمون ها، قلب، عروق خونی و ظاهر فرد. در این خانم ها میزان هورمونهای مردانه (آندروژن ها) افزایش می یابند، عادت ماهیانه آنها یا قطع می شود و یا با فواصل زمانی زیاد اتفاق می افتد.

 
چه تعداد از خانم ها به این بیماری مبتلا می شوند؟

در حدود یک در 10 تا یک در 20 خانمها در سن باروری به این سندرم مبتلا هستند. در آمریکا 5 میلیون خانم مبتلا به آن هستند.

 
علت سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

علت اصلی آن نامشخص است. ولی عده ای از متخصصان معتقد هستند که این بیماری دارای یک زمینه ژنتیکی است. در خانمهایی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، احتمال اینکه مادر و خواهر مبتلا به این بیماری داشته باشند بیشتر از جمعیت عادی است. اختلال اصلی پس زمینه ای در این بیماران، اختلالات هورمونی است. تخمدانها در خانمهای طبیعی نیز هورمون مردانه تولید می کنند، ولی در خانمهایی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند میزان تولید هورمونهای مردانه بشدت افزایش می یابد. مقادیر زیاد هورمونهای مردانه تولید و آزاد شدن تخمک در خانمها را مختل می کنند. عده ای از متخصصان معتقد به وجود رابطه بین این بیماری و انسولین خون هستند. انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح شده و در متابولیسم مواد قندی دخالت، و سبب تولید انرژی در بدن می شود. بسیاری از خانمهایی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، دارای مقادیر زیادی از انسولین در خون هستند، چون در مصرف کردن آن دچار مشکل می باشند. بنظر می رسد انسولین زیادی سبب افزایش تولید هورمونهای مردانه می گردد. افزایش هورمونهای مردانه در خانمها با ریزش موی سر، رشد موهای زائد بدن، کلفت شدن صدا، بزرگ شدن کلیتوریس، افزایش وزن و ایجاد اختلال در تخمک گذاری همراه است.

 
علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

این علائم از فردی به فرد دیگر متغیر هستند، ولی عبارتند از:

• بعلت عدم تخمک گذاری این افراد مبتلا به ناباروری می شوند. یکی از شایع ترین علت ناباروری در خانمها، سندرم تخمدان پلی کیستیک است.
• قطع عادت ماهیانه و یا عادات ماهیانه نامنظم
• پر موئی، که در آن موی صورت، سینه، پشت و اندامها افزایش پیدا می کنند.
• کیستهای متعدد در تخمدان ها
• جوش صورت، پوست چرب و شوره سر
• افزایش وزن و چاقی که بیشتر در ناحیه دور کمر است.
• ریزش موی سر و طاسی که در آن محل رویش مو در پیشانی، مثل مردان عقب نشینی کرده و حتی ممکن است خانم مبتلا به طاسی شود.
• بخش هایی از پوست نواحی گردن، بازوها، سینه و کشاله ران تغییر رنگ داده و تیره می شوند.
• زواید پوستی بویژه در ناحیه گردن
• درد در ناحیه لگن
• اضطراب و افسردگی

 
سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می شود؟

درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی باید بیمار درمانهای لازم را دریافت کند تا از عوارض بیماری کاسته شود. نوع درمان به مقدار زیاد به خود بیمار نیز بستگی دارد، اینکه می خواهد باردار شود یا نه و اینکه می خواهد خطر بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهد یا نه؟ بسیاری از بیماران به مجموعه ای از درمانها برای رسیدن به اهداف فوق نیازمند هستند:

• ایجاد تغییرات در روش زندگی: بسیاری از این بیماران چاق و دارای اضافه وزن هستند. بنابراین کاهش وزن، استفاده کمتر از مواد قندی و استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه ها کمک کننده می باشد.

• تجویز قرص های ضد بارداری: برای خانمهایی که نمی خواهند باردار شوند، تجویز قرصهای ضد حاملگی سبب کنترل عادات ماهیانه، کاهش هورمونهای مردانه و بهبود جوش صورت و بدن می شود.

• از بعضی از داروهای ضد دیابت نیز استفاده می شود. آنها میزان هورمونهای مردانه را کاهش داده و سبب طبیعی شدن عادت ماهیانه می شوند. از جمله این داروها متفورمین است.

• داروهای باروری: می توان برای کمک به باروری در خانمهایی که می خواهند صاحب فرزند شوند از آنها استفاده کرد.

• داروهای کاهش دهنده هورمون مردانه: گاهی لازم است برای جلوگیری از عوارض سوء هورمونهای مردانه، از داروهایی که تولید هورمونهای مردانه را کم می کنند، استفاده کرد.

• گاها برای رها شدن تخمک ها و باردار شدن، توسط جراحی فولیکول ها را سوراخ می کنند.
 
منبع : سیمرغ
 
 
-----------------------------------------------------
 
مطلب دوم
 
با سلام اینجانب حدود 1/5 سال است که تصمیم به بارداری داریم و حدود یک سال است تحت درمانهای مختلف قرار داریم دکترها می گویند هیچ کدام از ما مشکلی نداریم ولی ازبین 3 دکتر یکی به من گفت که pco هستم ( البته دوره قاعدگی ام منظم و فقط گاهی اوقات یکی دو روز جا به جا می شود وزنم 72 قدم 164و پرمو هستم البته نه در ناحیه صورت) ماه گذشته 6 تا سینال اف، 6 تا هاش ام جی و 2 تا هاش سی جی زدم ولی با وجود 7-8 تخمک نتیجه ای نگرفتیم البته من زیاد استرس داشتم با این وجود ما را راهنمایی

*پاسخ:*

با سلام برای اثبات pco  یا سندرم تخمدان پلی کیستیک باید مورد معاینه و ازمایش و سنوگرافی قرار بگیرین ولی با علایمی که شما دادین احتمال تخمدان پلی کیستیک بالاست چون هم پر مو هستین هم چاق و هم اینکه حامله نمیشین که همش مقصرش pco  هستش ابتدا تعریفی از pco و در ادامه روشهای درمانی را مینویسم

سندرم تخمدان پلی کیستیک  (PCO ) :

یکی از علل شایع اختلالات هورمونی  درخانم ها می باشد  . اسم این بیماری ناشی از ضایعاتی  است که درتخمدانها ایجاد می شود که درآن پراز  کیست های متعدد شده و بزرگ می شوند که درلایه بیرونی تخمدانها تشکیل می شوند . این سندرم ، مواردی را درخانم تحت تأثیر قرار می دهد که شامل باروری ،عادات ماهیانه ، قلب و عروق  خونی و ظاهر فرد ، دراین افراد میزان هورمون های
مردانه افزایش می یابند . درتخمدان سایر خانم ها هم هورمون مردانه تولید میشود ولی دراین سندرم میزان تولید هورمونهای مردانه افزایش می یابد که آزاد سازی تخمک ها را تحت تآثیر قرار می دهد . همچنین ریزش موی سر ، رشد موهای زاید بدن ، کلفت شدن صدا و افزایش وزن و حد رخ می دهد .

مقاومت به انسولین در این سندرم  وجود دارد که درپی آن مقادیر بیشتری از انسولین دراین افراد اندازه گیری می شود ولی درمصرف کردن آن دچار اشکال می باشند . از دیگر علائم آن ها جوش صورت ، پوست چرب و شوره سر می باشد . اضطراب و افسردگی  نیز شایع است .

با شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی ، به همراه آزمایشات خونی و انجام سونوگرافی ، تشخیص بیماری داده می شود .

    درمان : مجموعه ای از درمانها جهت بیماران توصیه می شود که شامل تغییرات در روش زندگی مانند کاهش وزن در بیمارانی  که اضافه وزن دارند و استفاده کمتر از مواد قندی واستفاده بیشتر از سبزیجات و میوه جات کمک کننده است . دارو درمانی  زیر نظرو پیگیری پزشک متخصص مربوطه صورت می گیرد .


*درمان در طب سنتی:*

افزایش وزن و تخمدان پلی کیستیک نشانه افزایش بلغم در بدن هست ابتدا باید اصلاح مزاج انجام داد  و روش تغذیه را اصلاح کرد و از وزن کاست و مواد غذایی طبع سرد کمتر استفاده کرد

*درمان پیشنهادی كیست تخمدان*

- ترك حمام در زمان پریود

- ترك مصرف سردیها در زمان پریود

- بادکش گرم و خشک تخمدان – كمر – كتف و ناحیه تیروئید

- حجامت عام و ساكرال و تكرار آنها برحسب نیاز

- عرق رازیانه + عسل به مدت چهل شب

- ماساژ تخمدانها هر شب با روغن زنجبیل یا گزنه

- دوسین 1 تا 3 قاشق مرباخوری(مخلوط سیاه دانه و عسل)

- مصرف صبحانه مفصل و شام سر شب و نهار نصفه باشد

- بادام روزی 10 عدد قبل از نهار میل شود

-پیاده روی روزی یک ساعت

*توجه : درمان تکمیلی حجامت عام - حجامت ساکرال - حجامت زیر شکم   هر دو هفته یکبار میباشد

 که باید تحت نظر پزشکان متخصص طب سنتی انجام گردد.

 صبح ناشتا دو قاشق خاکشی  در یک لیوان اب جوش ولرم که شد با عسل مخلوط کرده بخورید و تا یک ساعت صبحانه نخورید  مصرف صبحانه مفصل مثل شیره انگور با ارده و یا عسل با کره محلی و نهار هفته اول نصف همیشه و از هفته دوم ترک نهار بعد از ظهر یک لیوان عرق بومادران و شام اول وقت بعد از اذان و پرهیز از مصرف غذاهای با طبع سرد در شب  و مصرف دوسین و روغن مالی تخمدانها و
مصرف یک لیوان عرق رازیانه با عسال در زمان پاکی

*توصیه های ایت الله ضیایی در مورد تخمدان پلی کیستیک:*

ا: خوردن گل استخودوس به صورت دم کرده

2:خوردن کاهو با نهار و شام

3:خوردن خورشت کرفس هفته ای یک تا دو بار و یا هر شب یک ساقه کرفس بخورید

4:برگهای ثعلب را با کمی زعفران و کمی مشک مخلوط کرده بکوبند و شیاف درست کرده خانم در مهبل قرار داده و با همسر خود همبستر شود حامله میشود

 در خاتمه افراد پلی کیستیک افزایش وزن دارن و احتمالا کم کاری تیرویید و افزایش مقاومت به انسولین که باید تشخیص و درمان شود و با روشهای بالا درمان میشود

و برای بارداری باید تمام شرایط مهیا باشد زمان مناسب که بهترین زمان زمان تخمک گذاری هست که اواسط دوره و با کیتهای مخصوص مشخص میشود فضای ارام و شاد و دور از استرس و غسل و وضو داشتن زوجین و با یاد خدا و طلب فرزند صالح از او و ملاعبه قبل از امیزش و حتما زن به ارگاسم برسد و بعدلقاح انجام شود و بلند نشدن زن تا یک ساعت بعد از امیزش الزامی است

*و نکته مهم اگر تمام موارد نرمال باشه و شما استرس داشته باشید حامله نخواهید شد پس اول استرس رو کم کنید
 

   درمان یائسگی زودرس با طب سنتی

 

   فوایده شگفت‌انگیز سیب - استاد سید حسن ضیایی + دانلود و پخش آنلاین فیلم

 

   درمان قطعی دیابت در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی و حکیم حسین خیر اندیش + دانلود و پخش آنلاین فیلم

 

   درمان ناباروری در طب سنتی - استاد سید حسن ضیایی + دانلود و پخش آنلاین فیلم

 

   تحقیقات دانشمندان آلمان درباره حجامت و فواید حجامت از دیدگاه امامان
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود