شنبه، 16 آذر 1398
محل تبلیغ شما

02/20 1393


 

 


 

«وَ عَهِدْنا إِلى‏ إِبْراهِيمَ وَ إِسْماعِيلَ أَنْ طَهِّرا بَيْتِيَ لِلطَّائِفِينَ وَ الْعاكِفِينَ وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ »(و ما به ابراهيم و اسماعيل امر كرديم كه خانه مرا براى طواف‏كنندگان و مجاوران و ركوع كنندگان و سجده كنندگان، پاك و پاكيزه كنيد)(1)

 

اعتكاف، در لغت به معناى توقف در جايى است و در اصطلاح فقه عبارت است از: «ماندن حداقل سه روز در مسجد، به قصد عبادت خداوند، با شرايطى خاص».

مراسم اعتكاف، به زمان حضرت ابراهيم(ع) بر مىگردد و بعد از او در بعضى از شريعت‏ها و در زندگى برخى از صالحان - از جمله حضرت مريم و زكريا به چشم مى‏خورد. با ظهور دين اسلام اين امر، شكل تازه‏اى به خود گرفت و در ميان مسلمانان به عنوان يك عبادت مستحب با آداب و شرايط خاص، رايج شد.
اعتكاف عبادتى است كه استحباب و فضيلت فراوان دارد و صفاى خاصى به روح و جان مى‏بخشد. پيامبراسلام(ص) همه ساله در ماه رمضان - به ويژه دهه آخر آن اعتكاف مى‏كرد و دستور مى‏داد رختخوابش را برچينند و چادرى در مسجد بر پا كنند و هميشه مى‏فرمود: «ده روز اعتكاف در ماه رمضان، برابر با دو حج و دو عمره است».[2]

در فلسفه احكام و عبادات گفته اند كه هر عبادتي را غايتيست و غايات العبادات چيزي نيست جز قرب الي الله. هنگامي كه سخن از اعتكاف و عبادات مستحبي است هدفي جز تعميق معنويت فردي و گسترش آن در جامعه نيست.

-        جايگاه مناجات و خلوت گزيني

-        ارتباط اخلاق اجتماعي و اعتكاف

-        آثار اعتكاف در زندگي معنوي و تداوم حالات معنوي اعتكاف در زندگي روزمره

-        تاثيرات تربيتي اعتكاف

-        آثار رواني اعمال عبادي همچون اعتكاف

 

اينها از جمله موضوعاتي هستند كه حجت الاسلام و المسلمين علي صدوقي در برنامه «شبستان» راديو معارف راجع به اعتكاف بيان كرده اند. در ادامه بشنويم

 

دانلود


 

 

[1] سوره بقره آيه 125

[2] وسائل الشيعه، ج 10، ابواب الاعتكاف

 

 

منبع : رادیو معارف


 

   فضيلت اعمال مستحبى ماه رمضان

 

   فضايل و سيره فردى رسول اکرم(ص) - پيامبر(ص) در آينه فقه

 

   احكام اعتكاف ،حجت الاسلام و المسلمين حسين وحيدپور، كارشناس احكام راديو معارف+دانلود صوت

 

   اعتكاف در كلام بزرگان (مقام معظم رهبری و آیت الله جوادی آملی ) بصورت فایل صوتی + دانلود

 

   صحبت حضرت زهرا (س) با مادر قبل از تولد
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود