جمعه، 28 تیر 1398
محل تبلیغ شما

03/2 1393

احادیثی گهربار از پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم

 
 

  

 
 
1. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : محبوب‏ترین کارها نزد خداوند، نماز در وقت آن (اول وقت) است
منبع: کنزالعمال، ج 7، حدیث18897

2. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : نشانه مخلص چهار چیز است: دلش درست است، اعضایش بی‏آزار است، خیرش به دیگران می‏رسد و از بد کردن خوددار است
منبع: تحف العقول ج 21 ص 15

3. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : برترین جهاد آن است که آدمی صبح کند و قصد ستم به کسی را نداشته باشد.
منبع: بحارالانوار ، ج 98، ص258

4. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : نورانی ترین شما در روز قیامت، کسی است که آل محمد را بیشتر دوست بدارد.
منبع: شواهد التنزیل، ج2، ص310

5. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : عزت مومن، در بی نیازیش از مردم است و آزادگی و عزت در قناعت نهفته است.
منبع: تنبیه الخواطر، ص169

6. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : خداوند پاک است و پاکی را دوست دارد: پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد.
منبع: میزان الحکمه، ح 20314

7. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : خوشا به حال کسی که به حضور قائم از اهل بیت من برسد و حال آنکه پیش از قیام او نیز، پیرو او باشد، آن که با دوست او دوست و با دشمن او دشمن و با رهبران قبل از او دوست، اینان دوستان و رفقای منند . . .
منبع: بحارالانوار، ج‏52، ص‏130

8. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : پدر و مادرم فدایش باد که او همنام من و شبیه من و شبیه موسی بن عمران است که بر او نورهایی احاطه دارد.
منبع: کفایة الاثر، ص156

9. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : مهدیِ امت من، شبیه‏ ترین مردم نسبت به من در شمایل و سخن و رفتار است.
منبع: اکمال الدین، ص257

10. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : مهدی، از فرزندان فاطمه است.
منبع: سنن ابن ماجه، ج3، ص24

11. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : اگر از دنیا بیش از یک روز باقی نمانده باشد، خداوند آن روز را طولانی خواهد کرد تا مردی از خاندان من را برانگیزد.
منبع: کتاب الغیبة، شیخ طوسی، ص46، ح30

12. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : برترین کارهای امت من، انتظار فرج از خدای عزوجل است
منبع: کمال الدین و تمام النعمه، ص644، ح3

13. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : هر آن کس قائم از فرزندان مرا انکار کند، مرا انکار کرده است.
منبع: کمال الدین، ج2، ص412، ح39

14. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : خوشا به حال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کند، در حالی که قبل از قیامش به او اقتدا کرده، با دوستان او دوستی و از دشمنانش بیزاری جسته است و ائمه هدایتگر قبل از او را دوست می‏دارد.
منبع: بحارالانوار، ج52، ص130، ح25

15. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : مردمی (احتمالاً ایرانیان) از شرق قیام می‏کنند و زمینه را برای حکومت مهدی آماده می‏کنند.
منبع: منتخب الاثر، ص304

16. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : نسبت‏ به پدر و مادر نیکوکار باش تا پاداش تو بهشت‏ باشد ولی اگر عاق آنها شوی جهنمی خواهی بود.
منبع: اصول کافی، ج 2، ص 348

17. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : هر که من مولا و فرمانروای اویم علی مولای او است، خدایا دوست بدار آن کس که او را دوست دارد، و دشمن دار آن کس که او را دشمن دارد
منبع: إعلام الوری بأعلام الهدی، ص: 133

18. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : من نام دخترم را فاطمه علیها السلام گذاشتم; زیرا خدای - عزوجل - فاطمه علیها السلام و هر کس که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور نگه داشته‏ است .
منبع: عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج‏2، ص‏46

19. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : فاطمه علیها السلام عزیزترین مردم در نزد من است .
منبع: الامالی، شیخ مفید، ص‏259

20. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : فاطمه علیها السلام پاره تن و نور چشم و میوه دل من است.
منبع: الامالی، شیخ صدوق، ص‏486

21. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : بی‏شک خداوند با خشم فاطمه علیها السلام به خشم می‏آید و با خشنودی او خشنود می‏شود .
منبع: الامالی، شیخ مفید، ص‏94

22. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : ای فاطمه! اگر تمام پیامبرانی که خدا برانگیخته و تمام فرشتگانی که مقرب درگاه خود گردانده است، برای هر کینه توزی که حق تو را غصب نموده است، شفاعت کنند، هرگز خدا او را از آتش [دوزخ] خارج نمی‏سازد
منبع: بحارالانوار، ج‏76، ص‏354

23. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : من خورشیدم و علی علیه السلام ماه و فاطمه علیها السلام، زهره (ناهید) است و حسن و حسین علیهما السلام دو ستاره نور افشان فرقدان هستند .
منبع: بحارالانوار، ج‏24، ص‏74; معانی الاخبار، ص‏114

24. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : فاطمه علیها السلام حوریه‏ ای است‏ به صورت انسان که من هر گاه مشتاق بوی بهشت می‏شوم، دخترم فاطمه علیها السلام را می‏بویم
منبع: التوحید، شیخ صدوق، ص‏117

25. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : ای سلمان! به راستی که خداوند قلب و اعضای فاطمه علیها السلام تا استخوانهایش را از ایمان و یقین آکنده ساخته است، به گونه‏ ای که در طاعت‏ خدا جدیت دارد.
منبع: بحارالانوار، ج‏43، ص‏46; مناقب، ج‏3، ص‏337

26. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : بوی پیامبران بوی به و بوی حورالعین بوی آس و بوی فرشتگان بوی گل سرخ است، ولی بوی دخترم فاطمه علیها السلام بوی به و آس و گل سرخ روی هم است
منبع: بحارالانوار، ج‏66، ص‏177

27. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : من فاطمه علیه السلام را به ازدواج (علی) در نیاوردم، مگر پس از آنکه خداوند مرا به ازدواج او فرمان داد .
منبع: عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج‏2، ص‏59

28. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : بهشت مشتاق چهار زن است: مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم و زن فرعون، خدیجه دختر خویلد و فاطمه علیها السلام دختر محمد صلی الله علیه و آله
منبع: بحارالانوار، ج‏43، ص‏53

29. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : ای فاطمه علیها السلام مژده باد! که در پیشگاه خدا مقامی شایسته داری که در آن مقام برای دوستان و شیعیانت‏ شفاعت می‏ کنی .
منبع: بحارالانوار، ج‏76، ص‏359

30. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کربلا پاکترین بقعه روی زمین و از نظر احترام بزرگترین بقعه‏ ها است و الحق که کربلا از بساط های بهشت است.
منبع: بحار الانوار، ج 98، ص 115 و نیز کامل الزیارات، ص 2

31. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : پسرم حسین در سرزمینی به خاک سپرده می‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازی که همواره گنبد اسلام بوده است، چنانکه خدا، یاران مؤمن حضرت نوح را در همانجا از طوفان نجات داد
منبع: کامل الزیارات، ص 269، باب 88، ح 8

32. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : بدانید که اجابت دعا، زیر گنبد حرم او و شفاء در تربت او، و امامان علیهم السلام از فرزندان اوست.
منبع: المستدرک الوسائل، ج 10، ص .335

33. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کسی که دستور الهی را در مورد پدر و مادر اطاعت کند، دو درب از بهشت‏ برویش باز خواهد شد، اگر فرمان خدا را در مورد یکی از آنها انجام دهد یک درب گشوده می‏ شود.
منبع: کنز العمال، ج 16، ص 467

34. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : بنده‏ ای که مطیع پدر و مادر و پروردگارش باشد، روز قیامت در بالاترین جایگاه است.
منبع: کنز العمال، ج 16، ص 467

35. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کسی که به نیت پدر و مادرش حج انجام دهد یا بدهکاری آنها را بپردازد خداوند او را در روز قیامت‏ با نیکان بر می‏ انگیزد.
منبع: کنز العمال، ج 16، ص 468.

36. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : آنکه پدر و مادرش را خشنود کند، خدا را خشنود کرده و کسی که پدر و مادر خود را به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است.
منبع: کنز العمال، ج 16، ص 470

37. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کسی که دوست دارد عمرش طولانی و روزیش زیاد شود، نسبت‏ به پدر و مادرش نیکی کند و صله رحم بجای آورد.
منبع: کنز العمال، ج 16، ص 475.

38. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند، از زنان مردم چشم‏ پوشی کنید تا دیگران نسبت‏ به زنهای شما چشم‏ پوشی کنند.
منبع: کنز العمال، ج 16، ص 466.

39. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : نگاه محبت‏ آمیز فرزند به پدر و مادرش عبادت است.
منبع: بحار الانوار، ج 74، ص 80.

40. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کسی که قبر پدر و مادر یا یکی از آن دو را در هر جمعه یکبار زیارت کند خداوند او را می‏ بخشد و او را نیکوکار می‏ نویسد.
منبع: کنز العمال، ج 16، ص 468.
 
41. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : از عاق والدین شدن بپرهیزید، زیرا با اینکه بوی بهشت از مسافت هزار سال به مشام می‏رسد، عاق والدین و کسی که قطع رحم کند آن بو را احساس نخواهد کرد. (یعنی بیش از هزار سال از بهشت فاصله دارد.)
منبع: بحار الانوار، ج 74، ص 62.

42. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : در قیامت‏ خدا به چهار گروه نظر رحمت نخواهد کرد: 1 - عاق والدین‏2 - منت‏گذار3 - منکر قضاء و قدر4 - شرابخوار.
منبع: بحار الانوار، ج 74، ص 71.

43. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کیفر سه گناه به قیامت نمی‏ ماند (یعنی در همین دنیا مجازات می‏ شود.) 1 - عاق پدر و مادر 2 - ظلم و تجاوز به مردم ‏3 - ناسپاسی در مقابل احسان و نیکی.
منبع: بحار الانوار، ج 74، ص 74.

44. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : : ولایت علی بن ابیطالب دژ محکم من است، پس هر کس داخل قلعه من گردد، از آتش دوزخم محفوظ خواهد بود.
منبع: جامع الاخبار: 52، ح 7.

45. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : شما اهل بیت، اهل الله هستید که به برکت شما، نعمت کامل گشته و پراکندگی بر طرف شده و اتحاد کلمه پدید آمده است.
منبع: الکافی، جلد 1، ص .446

46. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : مؤمنان با هم برادرند و خونشان برابر است و در برابر دشمن متحد و یکپارچه‏ اند.
منبع: کافی، جلد 1، ص 404

47. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : مسلمانان با هم برادرند و هیچکس بر دیگری برتری ندارد، جز به تقوی.
منبع: کنز العمال، جلد 1، ص 149

48. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : مؤمن نسبت به مؤمن مانند بنای استواری است که اجزای آن، یکدیگر را استحکام می‏بخشند .
منبع: صحیح مسلم، جلد 4، ص 1999

49. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : بهترین مؤمنان، کسی است که محور الفت مؤمنان باشد، کسی که انس نگیرد و با دیگران مأنوس نشود خیری ندارد.
منبع: بحار الانوار، جلد 71، ص 393

50. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : دست خدا بر سر جماعت است.
منبع: نهج الفصاحه، .3211

51. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : جماعت «وحدت» ، مایه رحمت و تفرقه موجب عذاب است.
منبع: نهج الفصاحه، حدیث .1323

52. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : و اگر خواستی خداوند تو را با من محشورسازد، سجده در پیشگاه خدای یکتای قهار را طولانی کن
منبع: بحار الانوار، ج ,85 ص 164

53. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : از پیامبر اکرم (ص ) سؤال شد: خشوع چیست ؟ فرمود:فروتنی و خاکساری درنماز و این که بنده با تمام قلبش به سوی خدا برود
منبع: بحار الانوار، ج ,84 ص 264

54. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : دو رکعت نماز همراه با تفکر و حضور قلب ارزشمندتر از یک شب زنده داری با دل سرگردان و بدون توجه است
منبع: میزان الحکمه ، ج 5، ص

55. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کسی که نماز را از وقتش تأخیر بیندازد، (فردای قیامت ) به شفاعت من نخواهدرسید
منبع: بحار الانوار، ج ,83 ص 20

56. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : یا علی ! قبل از غذا و بعد از غذا، وضو گرفتن ، شفای بدن و برکت در روزی است
منبع: بحار الانوار، ج ,66 ص 356

57. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : همانا، گوشتهایی بر آتش (جهنم ) حرام است (آتش آنها را نمی سوزاند) وآن گوشت بدن اذان گویان است
منبع: مستدرک الوسائل ، ص 249

58. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : به درستی که شیطان وقتی صدای اذان را شنید فرار می کند
منبع: کنز العمال ، حدیث 20951

59. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : آگاه باشید نماز سفره گسترده خدا در زمین است که خداوند آن را روزی پنج بار برای اهل رحمتش (افراد شایسته رحمت ) گوارا نموده است
منبع: مستدرک الوسایل ، ج 1، ص 170

60. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : خواب باعلم بهتر از نماز با جهل است
منبع: نهج الفصاحه ، م ,3140 ص 633
 
61. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : نماز مونس (نمازگزار) در قبر، فراش نیکو در زیرش ،و پاسخ نمازگزار برای نکیر و منکر می باشد
منبع: بحار الانوار، ج ,82 ص 232

62. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : نماز به صورت انسانی سفید چهره وارد قبر میت شده و با او انس می گیرد و وحشتهای برزخ را از اوبرطرف می کند
منبع: الحکم الزاهره ، ص 283

63. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : کسی که صلوات بر من را فراموش کند راه بهشت را گم کرده است
منبع: آثار و برکات صلوات ص97

64. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : نماز چهره شیطان را سیاه می کند
منبع: نهج الفصاحه ، ص 396

65. پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم : به خانه هایتان با خواندن نماز، و قرائت قرآن ، نورانیت ببخشید
منبع: کنز العمال ، ج ,15 ص ,392 حدیث 41518

 

 

   ویژه نامه مبعث حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آل و سلم

 

   فلش زیبا به مناسبت مبعث پیامبر رحمت - فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد مبعث حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آل و سلم+دانلود

 

   کتابخانه پیامبر اکرم صل الله علیه و آل و سلم - متن + دانلود کتاب

 

   پیامک های مبعث پیامبر (ص)

 

   احادیثی در باب همسرداری
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود