سه شنبه، 19 فروردین 1399
محل تبلیغ شما

03/5 1393


 
مؤلف : ابومحمد حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرانی حلبی (م 381 ق).

وی از شخصیت های برجسته و از چهره های درخشان فقهای شیعه در قرن چهارم و از معاصران شیخ صدوق (م 38 ق) است و از مشایخ شیخ مفید (م 413 ق) نیز بشمار می آید. او در حرّان، که یکی از شهرهای اطراف شهر حلب در سوریه است، به دنیا آمد و در خانواده ای علاقمند و ارادتمند به خاندان رسول خدا صلی الله علیه و آله تربیت شد و از همان کودکی عشق و علاقه به محمد و آل محمد علیهم السلام در دل او جای گرفت. وی از چهرهای درخشان فقهای شیعه در دوران خود و از راویان بزرگ شیعه بشمار می آید.

شیخ حر عاملی در کتاب امل الآمل درباره ایشان می فرماید: «ابومحمد حسن بن علی بن شعبه دانشمندی با فضل و محدثی بزرگ است. علامه مجلسی درباره وی می فرماید: «کتاب ایشان، تحف العقول، خود بهترین شاهد بر فضل و دانش و عظمت ایشان می باشد».
 
استادان :ابوعلی محمد بن همام بغدادی (م 336 ق).
 
 
شاگردان : شیخ مفید محمد بن نعمان (م 413 ق).
 
تألیفات :تحف العقول، التمحیص.

مؤلف انگيزه خود از تاليف كتاب چنين مى‏گويد:« پس از آنكه ديدم علماى شيعه درباره فقه و حلال و حرام كتاب‏هاى فراوانى نگاشته‏اند بر آن شدم تا مجموعه‏اى پديد آورم كه در آن سخنان حكمت‏آموز و موعظه‏هاى پيامبر اكرم و اهل بيت آن حضرت جمع شده باشد تا هم گنجينه‏اى براى مراجعه خودم و هم مراجعه علاقه‏مندان به خاندان رسالت گردد.»

این کتاب مجموعه ای ارزشمند از سخنان و نصایح حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت علیهم السلام می باشد. تحف العقول از زمان نگارش تاکنون، در طول هزار سال، پیوسته مورد توجه علما و فقهای شیعه بوده و در مجموعه های روایی خود از آن روایت نقل کرده و به آن استناد نموده اند.

مؤلف می گوید: «پس از آن که دیدم علمای شیعه درباره فقه و حلال و حرام کتاب های فراوانی نگاشته اند، بر آن شدم تا مجموعه ای پدید آورم که در آن سخنان حکمت آموز و موعظه های پیامبر اکرم و اهل بیت آن حضرت جمع شده باشد؛ تا گنجینه ای برای مراجعه خودم و برای علاقه مندان به خاندان رسالت باشد».

این کتاب شامل بخش های متنوعی است؛ از جمله:

    وصیت های پیامبر اسلام به حضرت امام علی علیه السلام؛
    سخنرانی آن حضرت در حجة الوداع؛
    نامه ها و وصایای حضرت علی علیه السلام به امام حسن علیه السلام؛
    وصیت آن حضرت به امام حسین علیه السلام؛
    سخنرانی ها و خطبه های آن حضرت؛
    عهدنامه مالک اشتر؛
    رساله حقوق امام زین العابدین علیه السلام؛
    احتجاج امام صادق علیه السلام با سفیان ثوری؛
    رساله امام هادی علیه السلام درباره جبر و تفویض؛
    نامه امام حسن عسکری علیه السلام به اسحاق بن اسماعیل و روایات، و موضوعات مفید و سودمند دیگر از ائمه اطهار علیهم السلام.

در این کتاب احادیث و سخنان امام زمان علیه السلام یا به دلیل آن که به آن ها دسترسی نداشته و یا به دلیل تقیه نیامده است.


كتاب از زمان نگارش تا كنون در طول هزار سال پيوسته مورد توجه علما و فقهاى شيعه واقع شده است و در مجموعه‏هاى بزرگ روايى خود از آن روايت نقل كرده و بر آن استناد نموده‏اند. علامه مجلسى درباره اين كتاب مى‏فرمايد:« كتاب تحف العقول كتابى قديمى است و نظم اين كتاب خود دليل بر والا بودن شأن مؤلف آن است. بيشتر اين كتاب از موعظه و اصول معلوم تشكيل شده است كه احتياجى به سند هم ندارد.»

شيخ آقا بزرگ تهرانى صاحب كتاب ارزشمند الذريعه در اين باره مى‏فرمايد:« كتاب تحف العقول درباره سخنان حكمت آموز و موعظه‏هايى كه از اهل بيت رسول خدا روايت شده است مى‏باشد. نويسنده اين كتاب شيخ ابو محمد حسن بن على بن حسين بن شعبه حرانى حلبى معاصر شيخ صدوق و از مشايخ شيخ مفيد است.»
سخن علامه خوانسارى‏

علامه خوانسارى در كتاب روضات الجنات درباره اين كتاب مى‏فرمايد:« كتاب تحف العقول عن آل الرسول كتابى گسترده و داراى فوايد فراوان است و مورد اعتماد اصحاب و علماى شيعه مى‏باشد.

این کتاب به همت آیت الله جنتی ترجمه و همراه با متن عربی در 2 جلد چاپ شده است و نیز یکی از بهترین ترجمه های آن، ترجمه استاد پرویز اتابکی به نام ره آورد خرد است که چاپ و منتشر شده است. همچنین کتاب یاد شده در یک جلد به زبان عربی و به همراه ترجمه فارسی توسط مؤسسه انتشارات اسلامی، در سال 1404 ق، به قطع وزیری چاپ و منتشر شده است.
 
دانلود [attachment=162:oghol.pdf]
 

   کتاب الغیبة شیخ طوسی +دانلود

 

   کتاب من لا یحضره الفقیه شیخ صدوق + دانلود

 

   کتاب عیون أخبار الرضا شیخ صدوق + دانلود

 

   کتاب ثواب الأعمال و عقاب الأعمال شیخ صدوق + دانلود

 

   کتاب کمال الدین وتمام النعمة شيخ صدوق + دانلود
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود