دوشنبه، 24 تیر 1398
محل تبلیغ شما

03/11 1393دلیل تولد امام زمان عجله الله فرجه الرشریف

 

به چه دلیل امام زمان -علیه السلام- متولد شده اند؟

عقیده به مهدویت و منجى جهانى در اسلام امرى مسلم است و در دیگر ادیان هم وجود دارد؛ اما به چه دلیل حضرت مهدى -علیه السلام- متولد شده اند، نه این كه در آخرالزمان به دنیا خواهند آمد؟
دلیل عقلى و نقلمى قطعى داریم بر این كه حضرت مهدى -علیه السلام- قبل از شهادت پدر بزرگوارشان امام حسن عسكرى -علیه السلام-، متولد شده اند:


1 ـ دلیل عقلى:
با توجه به سه مطلب ذیل عقل هر انسان منصفى حكم مى كند به این كه امام زمان -علیه السلام- متولد شده و هم اكنون زنده هستند:

الف)
در علم كلام به اثبات رسیده كه  هیچ گاه زمین نمى تواند از حجت الهى، خالى باشد.  در روایات هم به این مطلب تصریح شده است، در روایت است که:  
لو بقیت الارض بغیر امام لساخت 
اصول كافى، ج 1، ص 179.
اگر زمین بدون امام باشد، فرو مى رود و نابود مى شود.

ب)
در علم كلام ثابت شده است  كه امامان معصوم بعد از پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) دوازده نفر بیش تر نیستند و همگى از خاندان پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) مى باشند.  روایات هم در این مورد فراوان است.

ج)
  یازدهمین امام معصوم ـ حضرت امام حسن عسكرى -علیه السلام- ـ در سال 260 هجرى قمرى در شهر سامرا به شهادت رسیدند،  این از مسلمات تاریخ است.
نتیجه ى این سه مقدمه این است كه حضرت مهدى -علیه السلام-، قبل از شهادت امام حسن عسكرى -علیه السلام- تولد یافته و به مقام رفیع امامت رسیده اند، و گرنه زمین از حجت و امام خالى خواهند ماند.

2 ـ دلیل نقلى:

الف)
روایات: در روایات آمده است كه حضرت مهدى -علیه السلام-، نهمین فرزند امام حسین -علیه السلام- است، ششمین فرزند امام جعفر صادق -علیه السلام- است، پنجمین فرزند امام موسى بن جعفر -علیه السلام- است، چهارمین فرزند امام رضا -علیه السلام- است، سومین فرزند امام محمد تقى -علیه السلام- است، و فرزند امام حسن عسكرى -علیه السلام-است. مجموع این روایات بیش از 780 مورد است. از مجموع این روایات استفاده مى شود كه حضرت مهدى -علیه السلام- متولد شده اند، زیرا حضرت امام حسن عسكرى -علیه السلام- در سال 260 هجرى قمرى به شهادت رسیدند.

ب)
نقل تاریخى: مورخان شیعه و سنى جریان تولد حضرت مهدى (علیه السلام) و زمان و مكان آن را ضبط كرده اند.مروج الذهب، ج 4، ص 199 ـ ینابیع المودة، ج 3، ص 114.

ج)
ملاقات حضرت: از زمان تولد حضرت مهدى -علیه السلام- تا این زمان، افراد زیادى حضرت را ملاقات كرده اند، مانند: حكیمه خاتون ـ عمه ى امام حسن عسكرى -علیه السلام-ـ كه شب تولد حضرت در خانه ى امام حسن عسكرى (علیه السلام) بودند و جریان تولد را شاهد بودند.ینابیع المودة، ج 3، ص 114. غیبت شیخ طوسى، ص 141.
ابو نصر خادم، حضرت مهدى -علیه السلام- را در گهواره ملاقات نموده است. كشف الغمه، ج 2، ص 499 و اثبات الهداة، ج 7، ص 344. سعدبن عبدالله قمى در زمان حیات امام حسن عسكرى -علیه السلام- با جمعى براى زیارت امام حسن -علیه السلام-به سامرا رفتند، در طرف راست امام كودكى را مشاهده نمودند كه مانند ماه درخشان بود. پرسیدند: این كیست؟ فرمود:  مهدى قائم آل محمد (صلى الله علیه وآله وسلم)است.  الزام الناصب، ج 1، ص 342.
در زمان غیبت هم افراد زیادى حضرت را ملاقات كرده اند، كه در خصوص ملاقات با حضرت كتاب هایى نوشته شده است.بنابراین حضرت متولد شده اند و گرنه ملاقات با ایشان معنا نخواهد داشت.

 

 

   ویژه نامه ولادت با سعادت حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف

 

   چرا به امام زمان عجله الله فرجه الرشریف، قائم گويند؟

 

   فلسفه و دلائل غيبت امام زمان عجله الله فرجه الرشریف

 

   فلسفه نام‎هاي امام زمان عجله الله فرجه الرشریف

 

   ابزار لحظه شمار غیبت امام زمان عجله الله فرجه الشریف برای وبلاگ و سایتهای مهدویت
محل تبلیغ شما

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود